تبلیغات
Galaxy Science - تعریف انواع بی مهرگان

تعریف انواع بی مهرگان

نویسنده :Mr Black
تاریخ:سه شنبه 17 آبان 1390-20:16

تعریف انواع بی مهرگان

 

گروه 95 درصد گونه­های جانوری را بی­مهره­ها تشكیل می­دهند. گونه­های فراوان جانوران بی­مهره به زندگی در شرایط مختلف سازگارند و تقریباً در همه جا یافت میشوند. ویژگی عمده آن گروه، نداشتن ستون مهره پشتی است و معمولاً به جانوران مهره­دار جثه كوچكتری دارند.

عنكبوتیان

عنكوبتها جزو گروه عنكبوتیان هستند كه دارای سه قسمت: سر، سینه و شكم هستند.

عنكبوت دارای 6 زائده بند بند است. نخستین جفت زائده­­ها گلیسر نام دارد كه نیشهای تو خالی هستند.

دومین جفت زائده ها پیریپال نام دارند كه پاهای حسی هستند كه در برابر تماس با ماده شیمیایی حساسند. چهار جفت پای بند بند دارند كه به قطعه سر سینه متصل هستند.

در انتهای شكم بسیاری از عنكبوتیان سه جفت اندام ترشح كننده تار وجود دارد كه ماده ابریشم مانندی به بیرون ترشح میكند. این ماده به محض خروج از بدن در برابر هوا سخت و تبدیل به تار میشود.

جانور از تارها برای ساختن دام تا محافظت تخمها و پوشاندن سطح داخلی لانه، استفاده میكند. عنكبوت كلیسرها را در بدن جانور خروجی برد و زهری را كه از غده مخصوص ترشح میشود از این طریق به بدن طعمه وارد میكند و باعث فلج شدن آن میشود. كلیسرها برای مكیدن شیره بدن طعمه هم مورد استفاده قرار میگیرد.    

كنه ها بند پایانی هستند كه اغلب انگل آدمی و جانوران دیگر و حتی گیاهان هستند. نوعی كنه بر روی پوست دامها به سر میبرند و نوزاد این كنهها بر روی گیاهان مزرعهها قرار میگیرد. دستهای خود را تكان میدهد تا به پوست جانور بچسبد. سوراخی بر روی پوست دام پدید میآورد و بر مكیدن خون مشغول میشوند. كنه ها چنان به بدن میزبان میچسبند كه با دو نیمه كردن آنها هم نمی­توان آنها را جدا كرد.

سخت پوستان 

این گروه بند پایان دارای دو جفت شاخك، بیش از 4 و كمتر از 20 جفت، پای بند بند دارد. خرچنگ پهن، خرچنگ دراز، میگو از جمله این جانورانند.  

هزار پایان 

تعداد زیاد پاها، این جانوران را از بقیه متمایز می­كند. هزار پایان گوشتخوار در هر قطعه از بدن، به جز قطعه اول و دو قطعه آخر یك جفت پای بند بند دارند. هزار پایان گیاهخوار در هر قطعه از بدن به جز دو قطعه آخر دو جفت پای كوتاه دارند.

 

حشرات 

حشرات دارای اسكلتی خارجی از جنس كیتین هستند. این اسكلت با اینكه محكم است اما قابل انعطاف است. وجود اسكلت خارجی امكان رشد را محدود میكند. بدن آنها دارای 3 قسمت: سر، سینه و شكم است.

دارا بودن اندامهای حسی و توانایی تغییر جهت دادن، باعث می­شود كه حشره از وضع محیط اطراف بهتر با خبر شود. گوناگونی در زائدهای روی سینه شامل وجود پاهانی برای راه رفتن و دیدن و چسبیدن روی پوست جانوران دیگر است.

گروهی بالدار و گروهی بیبال هستند. شكم، عضو تخصص یافته برای تولید مثل است. در تصویر، سیستمهای تنفسی، گردش مواد، اعصاب و گوارش حشرات دیده می­شود.

حشرات، متجاوز از 300 میلیون سال بر روی زمین زیسته­اند و در این فاصله تغییرات محیطی متعددی را تحمل كرده­اند. جانوران متعددی در این مدت زمان از بین رفته و فقط آثاری از آنها به صورت فسیل، بر جای مانده است.

بعضی از حشرات سودمند هستند. رنگ گلها موجب جذب حشرات می­­شود. با خرطوم مكنده خود برای استفاده از شهد گلها، از این گل به آن گل می­روند و در عمل گرده افشانی دخالت می­كنند. زنبور عسل كه زندگی اجتماعی دارد، با استفاده از شهد گلها، عسل تولید می­كند. كفشدوز، شتیزها را كه آفت گیاهانند می­خورد.

بعضی از حشرات زیان آورند. موریانه با خوردن چوب به انسان زیان می­رساند. سلولزی كه در چوب است توسط تاژكدار كه در درون لوله گوارشی موریانه وجود دارد و زندگی می­كند، گوارش می­یابد. ملخ با خرطوم جونده خود گیاهان را میخورد و موجب خسارت میشود. پاهای كرك آلوده مگس موجب انتقال میكروبها از جایی به جای دیگر می­شود. پاهای بعضی از حشرات برای حفر زمین ساخته شده است.

قطعه سوم بدن، یعنی شكم عضو تخصص یافته برای تولید مثل است. در قسمت انتهای شكم، اندامهایی برای جفت­گیری یا تخم گذاری وجود دارد. شما رشد نوزاد را در داخل چوب مشاهده می­كنید.

حشرات به صورتهای گوناگون رشد می­یابند. بیشتر حشرات از مرحله رشد تخم تا رسیدن به مرحله بلوغ، شكلهای مختلفی به خود می­گیرند. به این تغییرات شكلها، دگردیسی می­گویند. حشراتی از قبیل پروانه، پشه، سوسك، دگردیسی كامل دارند. در این دگردیسی، 4 مرحله: تخم نوزاد كرمی شكل، شفیره و حشره بالغ وجود دارد. از رشد تخم، نوزادی كرم مانند به وجود می­آید. این نوزاد غذای زیادی می­خورد و بسیار سریع رشد می­كند. یك كرم آفت می­تواند در یك روزه نصف یك میوه درشت را بخورد.

مرحله بعدی شفیره است. در این مرحله، حشره پیله­ای به دور خود می­تند. پیله از جنس رشته­های ابریشم مانند است كه توسط نوزاد ترشح می­شود.

بعضی از حشرات نیز پیله، همان پوشش سخت بدن است. كه به صورت محفظه­ای سر بسته در می­آید. تغییرات بدنی زیادی در درون پیله به وجود می­آید. پس از مدتی از كرمی كه در درون پیله رفته، حشره بالغ خارج می­شود. حشره بالغ، دیگر رشدی ندارد.

بی­بالان دگردیسی ندارند. حشراتی چون ملخ، شته، موریانه دارای دگردیسی ناقص هستند. در این نوع دگردیسی 3 مرحله تخم، نمف، حشره بالغ وجود دارد. در دگردیسی كامل، نوزاد به حشره بالغ شبیه نیست. ولی در دگردیسی ناقص، نوزاد یا نمف شبیه حشره بالغ است.

شاید از تعداد حشراتی كه در یك قاب كوچك قرار دارند تعداد، ساكنان شهر شما بیشتر باشد. سماجت و حس تهاجم حشرات را نمی­توان در جانوران دیگر یافت.

خارتنان 

برای خارتنان، جای مشخصی در میان بیمهرهها وجود ندارد. از لحاظ مراحل جنینی، خارتنان بیشتر به مهرهداران میمانند. ستاره دریایی از خارتنان دریایی هستند. خارتن بالغ دارای بدنی با تقارن شعاعی است. در خارتنان برخلاف همه بیمهرهگان دیگر، دستگاه گردش آب كه اعمال گردش خون و تنفس و دفع را انجام میدهد، وجود دارد. حركت خارتن توسط پاهای بادكش مانند صورت میگیرد.

 نوع مطلب :

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.